A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, átlagosan hetente 1 mm-t nő. Az egészséges köröm szilárd de hajlítható, színe rózsaszín, felszíne sima, matt fényű, barázdáltság nélküli. Az úgynevezett félhold (lunula) a köröm tövénél helyezkedik el, melynek ha megváltozik a színe, a formája vagy a mérete, az betegségre utalhat, vagy jelezhet betegségre való hajlamot is. A köröm alakja egyénileg változó, hiszen függ a csontok formájától és nagyságától, de előfordulhat, hogy a körmökön hirtelen elváltozás figyelhető meg, például barázdák vagy deformálódások, melyek akár valódi betegségeket is jelezhetnek. Természetesen nem minden elváltozás utal súlyos betegségre, azonban ha hirtelen vagy újonnan fellépő elváltozást tapasztalunk, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.
A körmön megjelenő hosszanti, párhuzamos barázdák általában az ártalmatlan elváltozások közé tartoznak, hiszen főleg a korral, az öregedéssel jár. Érdekes módon akár már 35 éves kortól is kialakulhatnak. Azonban a hosszanti barázdák hátterében vashiány, bőrszárazság, keringési zavar, erős mechanikai vagy vegyi behatás is állhat. Ha esetleg nem egyenletesen vékonyan tűnnek fel, hanem viszonylag szélesek és egyenként jelennek meg, akkor sajnos nem kizárható a köröm rákos elváltozása sem.
A keresztbarázdák, vagyis a körömágyhoz futó, egymással párhuzamos barázdák felléphetnek egyrészt operáció következtében is, azonban ha az összes ujjon jelen van, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen elképzelhető az is, hogy egy korábbi betegség vagy magas láz után jelentkezik, de akár szívinfarktusra is felhívhatja a figyelmet. Fontos tudni, hogy a köröm elváltozása nem előre jelzi a problémát, hiszen a betegség után 8-12 héttel mutatkozik. A keresztbarázdák fertőzéses betegségről vagy vérszegénységről is árulkodhatnak, de kialakulhatnak alultápláltság esetén is.
Elszíneződést a különböző vegyszerek (például a körömlakkok) tartós használata okozhat, mely sárgás árnyalatot hagy hátra, de ez idővel lenő. Ha a sárga erősebb vagy esetleg barnás árnyalatba megy át, gombás megbetegedés is okozhatja. A körmök elszíneződése utalhat továbbá máj- vagy vesebetegségekre is. A többnyire fehér körmök a májbetegség, a veseelégtelenség vagy a szívprobléma jele lehet, a sárga körmök pedig a gombás fertőzés mellett akár pajzsmirigy-betegségre is utalhatnak. A kékes-lilás köröm oka lehet a test hideg hőmérsékletre mutató reakciója, esetleg cianózis következménye, mely akkor alakul ki, ha a vörösvérsejtek nem hordoznak elég oxigént, a szén-dioxid aránya pedig megnő a szervezetben. Ilyenkor a kezelőorvos megvizsgálja a szív, a tüdő, a vérsejtek és az erek működését.
A körmökön megjelenő fehér foltok igen gyakoriak, szinte mindenki találkozott már ilyennel a kezén, legalább egyszer. Leggyakrabban nem adnak okot különösebb aggodalomra, ráadásul rövid időn belül maguktól is elmúlnak. Bár a foltok akár súlyosabb betegségeket is kísérhetnek, de ezen esetek meglehetősen ritkák, és szinte mindig egyéb tünetek is utalnak az alapbetegségre, tehát nincs szükség arra, hogy csak a körmön megjelenő jelekből gyanakodjunk a bajra. A fehér foltok megjelenésének leggyakoribb okai közé tartozik a köröm vagy a körömágy sérülése, az allergiás reakció, illetve a vitaminhiány.
A felpúposodó köröm az oxigénellátás tartós elégtelenségére utalhat, mely hátterében a szív és a tüdő elégtelen működése állhat. Ennek ellentéte a kanálköröm, melynek oka többnyire a vashiány vagy a vitaminhiány. Ilyenkor a körömperemen kanál formájú kis vályú képződik. Ebben az esetben ajánlott egészségesebb táplálkozásra váltani, étrendünkbe bevezetni sok zöldséget, gyümölcsöt és korpás termékeket.
A törékeny köröm a vas, a kalcium, a biotin, valamint az A-vitamin hiányának jele lehet, melyen a patikákban is kapható táplálékkiegészítő készítmények könnyedén segíthetnek, de emellett utalhat pajzsmirigy-megbetegedésre is. A körömlemez törékenysége továbbá lehet keringési zavar, vérszegénység jele is. Az átlagosnál lassabban növő köröm jellemző idősebb korban, de okozhatja a nyirokkeringés elégtelensége is.
Körmünket nemcsak esztétikai szempontból érdemes rendszeresen megvizsgálni, hiszen meglepően sok mindent elárulnak szervezetünk aktuális állapotáról is. A körömlemez színe, alakja és állaga számos információt hordoz a szervezetünkben zajló folyamatokról, melyekre érdemes odafigyelni, s amennyiben hirtelen változást észlelünk, nem árt felkeresni egy szakorvost.